משרד עורכי דין אנג׳ל, זיו אנג׳ל עורך דין, עורך דין זיו אנג׳ל, משרד עורכי דין בתל אביב, קניין רוחני בתל אביב, עורך דין לקניין רוחני, עורך דין לזכויות יוצרים, עורך דין לדיני אנטרנט, עורך דין למשפט מסחרי, עורך דין למעמד אישי, עורך דין זכויות יוצרים בתל אביב

עו"ד לקניין רוחני הביא לתקדים משפטי חשוב

רכישת פטנט בהליך כינוס נכסים מגן מתקיפת תוקף הבעלות בפטנט

בעקבות עא 4052/19 י.ש.מ לבניין בע"מ נ' תדביק בע"מ [נבו, 13.9.2020]

חברה אשר נקלעה להליך חדלות פרעון פורקה בידי מפרק אשר מינה בית משפט. בין שאר הנכסים של החברה שבפירוק נמכרו גם זכויות בפטנט ייחודי בתחום איטום ובידוד בנייה. בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט העליון נקבע כי מכירת פטנט נהנית מהגנת תקנת השוק ולכן לא ניתן למנוע את מכירת הפטנט בטענה כי הפטנט חסר תוקף או יש פגם בבעלותו.

רגע, מה זה פטנט בכלל?

פטנט הנו אמצאה, תהליך או מוצר ייחודי שלא היה כמותו בעבר.

הליך של רישום פטנט הוא ארוך ויקר ובמהלכו על מבקש הרישום להראות כי האמצאה ראויה לרישום וכי אין טענות של אדם כלשהו לכך שהיה קודם בהמצאה. לאחר בחינה של הפטנט, ואישור כי הפטנט ראוי לרישום, הוא מועמד להתנגדויות של הציבור ורק אם לא היו התנגדויות או אם נדחו, ניתן לו תוקף.

המשמעות של פטנט היא אדירה. היא מקנה לבעליו מונופול – זכות בלעדית לעשות כל דבר באותה המצאה. למכור, לשכפל, לשווק, לייצר, לצור המצאות נוספות על בסיס ההמצאה ועוד.

ברגע שפטנט קיבל תוקף, ניתן לתקוף את הכשרות שלו כפטנט בהליך מאוחר יותר וזאת בהליכים משפטיים.

רגע, של מי הפטנט הזה בכלל?

ממציא פנה לחברה כדי לעניין אותה בהמצאה שהגה. לבסוף אותה חברה לא התקשרה איתו והממציא לא התקדם לרישום ההמצאה שלו כפטנט. השנים חלפו, ואותה חברה רשמה את אותה ההמצאה כפטנט. השנים חלפו, הפטנט נרשם והחברה נהנתה מהפטנט, הקימה חברות נוספות לייצור ושיווק הפטנט והכניסה לעצמה הכנסות ממנו.

אך כמו שקורה לעיתים, אותה חברה לא הצליחה. הנושים שלה דרשו פירוק שלה ובית המשפט מינה לה מפרק וכינס את נכסיה לשם מכירתם. בין השאר – גם הפטנט הועמד למכירה. כן, אותו פטנט מחלק א' של הסיפור. הפטנט נמכר באמצעות כונס הנכסים ויזם ההמצאה הגיש תביעה – טען שיש לבטל את המכירה כי ההמצאה שלו בכלל.

זה, בקצרה סיפור המעשה.

מכירה של קניין רוחני באמצעות בית המשפט – תקנות השוק

בית המשפט בחן ובדק האם בהתאם להוראות חוק המכר, החלות במכירת נכסים בהליכים משפטיים, מגן על הקונה מפני טענות לבעלות נוגדת.

מה זה בעצם אומר? כשאדם קונה נכס בשוק החופשי, ברגע ששילם עבור הנכס וקיבל אותו לידיו – ההנחה היא שלא ניתן לחזור לקונה ולדרוש ממנו את הנכס אם יתברר שהנכס גנוב או שהבעלות של המוכר מלכתחילה לא הייתה כדין.

אותם "תקנות שוק" נועדו לאפשר מסחר רציף ולשחרר קונים מחשש כי קנייה של עגבניה בשוק תחייב את הקונה לברר את מקור העגבניה – כך שחלילה לא יסתבר כי היא גנובה.

בהליכי כינוס נכסים נקבע במפורש כי רכישה של נכס אשר נמכר בידי הרשות כמוה כרכישה בשוק – הקונה משוחרר מהאחריות לבחון מי הבעלים המקוריים של הנכס. קנה? הנכס שלו.

רכישת קניין רוחני באמצעות כונס נכסים

בית המשפט העליון קבע כי רכישה של קניין רוחני היא כמו כל נכס אחר אשר רוכש אדם בהליך של כינוס נכסים.

כל פרשנות אחרת חוטאת לכוונת המחוקק לפיה רכישה של נכסים בהליך פירוק חברות נועד "לנקות" חשש של רוכשים כי מישהו מהנושים של החברה יטען לבעלות בנכס.

השפעות פסק הדין על עסקאות בקניין רוחני בהליך פירוק חברות

החלטת בית המשפט העליון כאמור מקנה הגנה לרוכשי נכסים רוחניים של חברות באמצעות הליכי פירוק נכסים. הדבר נכון גם לגבי פטנטים והמצאות אבל גם לגבי עיצובים רשומים, סימני מסחר רשומים וזכויות יוצרים.

עם זאת, במקרה שלעייל, בעלת הפטנט עוד עלולה למצוא עצמה בדיון האם ההמצאה שלה, זו שרכשה, בכלל הייתה ראויה להירשם כפטנט. ואולם, לשם כך יצטרך הטוען מנגד להראות בהליך משפטי מה הם טענותיו – אך זהו הליך אחר מזה אשר נקט כאן.

ליווי משפטי של עורך דין לקניין רוחני משמעותי ברכישת המצאות, סימני מסחר, עיצובים וזכויות יוצרים

מקרה זה מלמד כי רוכש של קניין רוחני, גם בהליכי כינוס נכסים, מוטב לו שיתייעץ בעו"ד לקניין רוחני המתמחה בתחום זה וזאת בכדי להימנע מסיכונים משפטיים מאוחרים ולוודאי כי בידיו מלוא הזכויות אשר הוא צריך לעסקיו.

הכותב לא ייצג בתיק האמור.

בשם המערערים: עו"ד דניאל בוסתנאי

בשם המשיבים: עו"ד ישראל ציגנלאוב ועו"ד ד"ר איל ברסלר

אין באמור להוות תחליף לייעוץ משפטי ספציפי.

אהבת? שתף את הפוסט!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on print
Share on email

© כל הזכויות שמורות לזיו אנג'ל.
אין באמור לעיל להחליף ייעוץ משפטי ספציפי   |   הדברים האמורים נכונים נכון למועד פרסומם.

© כל הזכויות שמורות לזיו אנג'ל.
אין באמור לעיל להחליף ייעוץ משפטי ספציפי.
הדברים האמורים נכונים נכון למועד פרסומם.